Dragons de l´Impératrice

Gardoví dragouni – Dragons de la Garde zvaní též „Dragons de l´Impératrice“ – císařovnini dragouni byli založeni Napoleonovým dekretem v březnu 1806. Po jejich první prezentaci se císařovna Josefína rozhodla, že bude jejich kmotrou.  V prvním představení měli rovněž všichni dragouni černé koně, později přešly většinou na hnědáky. Frak uniformy byl zelený, červeně podšitý. Na prsou byl frak opatřen bílým revérem zpola otevřený a šosy fraku dosahovaly ke kolenům. Kalhoty byly bílé nebo světlé kožené jezdecké s vysokými botami. Dragounská přilba byla typu „à la Minerve“ s hřebenem a žíněným chocholem, ovinutá leopardí kůží a chocholem na levé straně. Na ranemou nosili dragouni epolety. Výzbroj dragounů tvořila dragounská mušketa An IX s bodákem, pár pistolí a šavle „à la Montmorency“.

 01 Dragons de la Garde impériale   03 Officier Garde impériale de Dragon

Při založení se pluk skládal ze tří eskadron, tj. 60 důstojníků a 476 dragounů. V v roce 1807 měl už pluk 1269 osob. Pluk se zúčastnili se těchto bitev: 1806 – Jena, 1807 – Jílové, Friedland, 1809 – Wagram, 1812 – Malojaroslavce a Berezina, zde byli téměř zničeni, 1813 – Lipsko, Hanau, 1814 –  Vauchamps , Craonne a Arcis-sur-Aube, 1815 – Waterloo – ztráta 25 důstojníků a téměř 300 dragounů. Prvním velitelem pluku byl Napoleonův bratranec Jean-Toussaint Arrighi de Casanova.

  04 Jean-Thomas Arrighi de Casanova  Jean-Toussaint Arrighi de Casanova

Jezdecká dragounská standarta – guidon – model 1804 se zřejmě dochoval ve sbírkách Musée de l’Empéri v Salonu de Provance. Guidon však vystaven není zřejmě kvůli značnému poškození. Na požádání mi však poslali archívní fotografii guidonu. Podle těchto fotografií jsem namaloval repliku guidonu. Výsledek vidíte ve srovnávací fotografii:

guidon "Dragons de la Garde impériale"

guidon „Dragons de la Garde impériale“

 

Na internetu jsem objevil i tento rádoby guidon, který tiskne jedna francouzská firma. Jako šátek na krk snad dobrý. Rozdíl je zřejmý.

05 guidon dragon_jak nemá vypadat

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza