Pomník Andrease Hofera v Innsbrucku

Bronzový pomník Andrease Hofera – tyrolského národního hrdiny v boji proti Francouzům za napoleonských válek, se nachází v Innsbrucku – Bergisel nedaleko Kaiserjäger muzea.  Andreas Hofer je zde zpodobněn se širákem a praporem. Předpokládám, že prapor by měl být s tyrolskou orlicí, ale je proveden zjednodušeně a není tedy moc rozpoznatelný. Vlastní bronzová socha Hofera stojí na podstavci zhotoveného z deseti tun porfyrické červené žuly. U paty podstavce zleva i zprava jsou dva velcí orli, v čele podstavce je na válečných trofejích ovál s nápisem „Für Gott, Kaiser und Vaterland“. Mezi válečnými trofejemi lze  najít  ukořistěné francouzské orly pluků č. 2., 84. a 106.

01 Andreas Hofer Denkmal - dobové foto

dobové foto pomníku

Pohlednice

Pomník byl postaven dle návrhu vídeňského sochaře Heinricha Nattera, který však krátce před dokončením pomníku zemřel. Dokončení pomníku provedl vídeňský architekt Heinz Miksch a slavnostně byl odhalen dne 28. září 1893 za přítomnosti císaře Františka Josefa I.. Po slavnostním odhalení prošel Innsbruckem průvod s více než 10.000 střelci a 52 kapelami.

Dne 1. 10. 1961 byl spáchán na pomník bombový útok, který shodil vlastní sochu z podstavce. Rekonstrukce pomníku pak proběhla velice rychle a už 20. prosince téhož roku byl pomník opraven. V té době probíhaly v této části Rakouska a přilehlé italské oblasti velké nacionalistické bouře a Hofer jako symbol sjednocení Tyrolska nebyl po chuti italským nacionalistům. Pachatel vypátrán nebyl.

06 - zničení pomníku

foto z roku 1961

Současné foto pomníku:

02 Andreas Hofer Denkmal - současnost

 u pomníku

03 - detail 04 detail orlů

detaily pomníku

Kolem Hoferova pomníku se dnes nachází park, kde lze najít ještě bronzovou sochu císaře Františka Josefa I., bronzovou bustu císaře Karla I. a dva obelisky s nápisy připomínající padlé obránce Tyrol.  Na vrcholu jednoho obelisku je umístěn rakouský dvouhlavý orel, na druhém tyrolská červená orlice. V současné době jsou obelisky asi v rekonstrukci, protože vlastní obelisky i s nápisy jsou zaběleny a není na nich nic vidět.

Denkmal Kaiser FJI. und Buste Kaiser Karl I.

pomník císaře Františka Josefa I. a busta císaře Karla I.

08 Obelisky dnes - pravý

obelisky v parku

07 Obelisky - minulost

a jejich původní vzhled

Závěrem mohu konstatovat, že krajina v okolí Innsbrucku ve velice malebná a návštěva tohoto místa rozhodně stojí za to. Rovněž tak prohlídka Kaiserjäger muzea. Zde jsem objevil a nafotil několik dobových praporů. K těmto praporům se ještě vrátím vlastním článkem.

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza