Ukořistění standarty u Jungingen (Ulm) 1805

11. října 1805 proběhla bitva u Haslach-Jungingen, známá také jako bitva u Albecku, severně od Dunaje. Rakouský Feldmarschallleutnant Karl Mack Freiherr von Leiberich se snažil o prolomení obležení Ulmu. Tato akce však neskončila úspěšně. Vítězství slavili Francouzi pod velením hraběte Antoine Pierre Duponta de l’Etang. Důsledkem bylo obklíčení Ulmu Francouzi a po několikadenním obléhání se Mack vzdal i se svou armádou.

01 Jungingen

V bitvě u Haslach-Jungingen, která předcházela obklíčení Ulmu, se podařilo v jezdecké srážce mezi rakouským dragounským plukem č.4 (La Tour Chevaulegers Nr. 4) a francouzským dragounským regimentem č.15 ukořistit francouzskou jezdeckou standartu, která je dnes umístěna v muzeu vojenské historie ve Vídni (HGM). Standartu ukořistil francouzský monarchista, který sloužil v rakouském pluku. Výjev je zachycen na obraze Raymonda de Rasse z roku 1914. Standarta je na tomto obraze namalována velice přesně. Rozměr obrazu je 135 x 156 cm a je proveden technikou olejovými barvami na plátně. Dnes je možnou tuto standartu vidět v HGM Vídeň v napoleonské expozici i s orlicí.

02 15 dragon rgt HGM Wien

Příspěvek jsem mohl editovat až nyní, kdy jsem si opatřil příslušnou fotografii standarty v HGM. Vystavená standarta je v relativně dobrém stavu, bohužel je však problém si standartu vyfotit. Odlesk vitríny a celkově špatné nasvícení v sále je běžným fotoaparátem těžko zvládnutelné. A takto špatně pro fotografa jsou umístěny i další prapory v sálech HGM.

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza