Prapory na Slavkově – Austerlitz 2014

Jako každoročně jsem se zúčastnil rekonstrukce bitvy tří císařů pod kopcem Santon. Z mého zájmu jsem opět sledoval prapory, pod kterými pochodovaly a bojovaly jednotky jak na francouzské straně tak i na spojenecké straně. Začnu nejdříve francouzskými prapory. V podstatě se nebylo na co dívat. Spatřil jsem pouze dvě orlice na smotaném a zabaleném praporu. Předpokládám, že to byl prapor 8eme Régiment d’Infanterie de Ligne – 8. řadový pěší pluk a druhá byla císařské gardy. Zbytek francouzských jednotek měl pouze rotní praporky – faniony.

SONY DSC

 zde bych měl výhradu k fanionu, který je proveden zmenšením praporu M1804

Polský fanion

 polský fanion

Francouzská orlice 8. praporu

 8eme Régiment d’Infanterie de Ligne

Gardová orlice 1

 císařská garda při odchodu z bojiště

Spojenecké jednotky reprezentoval pod svým praporem ruský Apšeronský mušketýrský pluk. Další ruské prapory nebyly.

SONY DSC

Nejvíce bylo na bojišti rakouských praporů a to: Leibfahne IR Nr.20 Kaunitz-Rietberg – grenadier (M1805), Ordinärfahne IR Nr.20 Kaunitz-Rietberg –  füsilier (M1792), Leibfahne IR Nr.2 Kaiser – grenadier (M1805) a Ordinärfahne LIR. Nr. 34 Davidovich (M1805). Těmto praporů nelze nic vytknout. Jak zpracováním, tak modelem odpovídají skutečnému vzoru praporu.

SONY DSC

Na bojišti by se však neměly vyskytovat prapory, které má jednotka jako klubové. Tzn. že jedna strana vyhovuje dobovému vzoru a druhá strana představuje znak obce apod. S takovým praporem se lze prezentovat na předváděcích akcích, ale ne na bitevní ukázce. Takové prapory tam byly dva a jedna jezdecká standarta. Na standartě byl použit zcela nesprávný vzor orla ze středního znaku.

Nesprávné prapory

Zcela zde platí rčení: „Když dva dělají totéž, není to totéž“. Prapor je prestižní záležitost a proto by se k tomu tak mělo přistupovat.

Ještě na závěr snímek, kde jsou všechny rakouské prapory a orlice gardy ……….

Österreichische Fahne

…. a stále se objevují nové snímky z letošní akce a tak musím průběžně doplňovat ….

Österreichische Fahne Austerlitz 2014

Mohyla 05

… a na závěr bych dal foto, na které jsem moc hrdý – z osmi praporů při pietním aktu na Mohyle míru bylo letos šest, které jsem pro kamarády z vojenských historických jednotek osobně namaloval…..

6 praporů

 

 

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza