Prapory na Waterloo 2015 – britské

Ve dnech 19. – 21. června jsem se zúčastnil 200. výročí bitvy u Waterloo (1815 – 2015). Samotné bitvy v pátek a hlavně v sobotu byly nezapomenutelným zážitkem. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl zařazen v prvosledové jednotce, tak jsem měl možnost více sledovat dění na bojišti. Dojem na mě udělaly zejména útoky jezdectva jak z francouzské strany tak i spojenecké jezdectvo. Rovněž palba britských karé vypadala ohromně. Oceňuji rovněž císařskou gardu, která vypadala z mého pohledu impozantně.

00 britské praporycelkový pohled na britské prapory

A nyní k vlastním praporům jednotek re-enactmentu na Waterloo. Prim zde hrály britské prapory. Vzhledem k tomu, že britské prapory nejsou běžně k vidění na akcích re-enactmentu, na kterých se zúčastňuji v řadách rakouských vojsk, podařilo se mi  identifikovat prapory takto:

02 - 3rd Battalion 1st Fot Guards

1st Fot Guards, 3rd Battalion

9th (East Norfolk) Regiment of Foot

9th (East Norfolk) Regiment of Foot

06 23rd Royal Welch Fusiliers Regiment of Foot

23rd Regiment of Foot (Royal Welsh Fusiliers)

01 - 42 Highland Regiment

42nd Royal Highland Regiment of Foot (British Scots Highlander Regiment)

05 27rd Regiment of Foot

43rd  (Monmouthshire) Regiment of Foot

44th East Essex regiment of Foot

44th (East Essex) Regiment of Foot

04 73rd Highland Regiment of Foot

73rd (Highland) Regiment of Foot (tmavě zelený prapor)

 03 King´s German Legion

King´s German Legion, 5th line battalion, 1st Company

Všechny tyto prapory byly zhotoveny jako větrné kopie originálů na hedvábí, ručně malované. Každá britská jednotka nese dva prapory a to tzv. plukovní prapor – prapor v barvě pluku se znakem uprostřed, případně s dalšími emblémy či nápisy a malý „Union Jack“ je umístěn v horním rohu u žerdě. Druhý – královský prapor – je velký „Union Jack“, na kterém je uprostřed namalován znak pluku. Rovněž zde se mohou vyskytovat nápisy nebo další symboly pluku.

 

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza