Heldenberg – Klein-Wetzdorf – Niederösterreich

Dne 13. září 2015 proběhla oslava – 50. výročí založení společnosti „Bundesvereinigung Kameradschaft Feldmarschall Radetzky“, centrála Vídeň. Akce proběhla na památném místě Heldenbergu u obce Klein-Wetzdorf nedaleko českých hranic. Této akce se pravidelně zúčastňujeme od roku 2009, kdy jsme navázali kontakt s velením spolku ve Vídni. Vždy jsme vřele vítáni a zváni na jejich akce. Vzhledem k mému zájmu o maršála Radeckého a prapory jsem se o spolku dozvěděl od svých rakouských přátel.

Letošních oslav se zúčastnilo mnoho významných hostů z Rakouska (např. náčelník generálního štábu rakouské armády – gen. Entacher, spolkový ministr Dr. Ofner, hejtman Dolního Rakouska Dr. Pröll, vojenský velitel Dolního Rakouska gen. Striedinger a další), Německa, Holandska (Dschero Khan) a Itálie. Společně s veteránskými, zachránářskými a mnoha dalšími spolky zaměřených k historii či vojenství se této akce z České republiky zúčastnili: 27. FJB Olomouc, Sbor uniformovaných ostrostřelců z Kroměříže a Brněnský městský střelecký sbor.

01

společné foto s kroměřížskými ostrostřelci

07

část praporů Dolního Rakouska

08

celkový pohled na nastoupené jednotky

Vlastní slavnost zahájil nástup zúčastněných spolků a jednotek před hrobkou maršála Radeckého. Hudební doprovod obstarala hudba z Klosterneiburgu, která zahrála i nepostradatelný pochod Radeckého. Po přivítání účastníků a hostů proběhly zdravice hostů a významných osobností. Poté následovala krátká mše a svěcení nového spolkového praporu. Následovala slavnostní přehlídka všech zúčastněných jednotek.

05

prapor 27. FJB při slavnostní přehlídce

Dle mého odhadu bylo uniformovaných účastníků asi 300 osob. Pro mě však byla podstatná účast a předvedení spolkových praporů. Napočítal jsem celkem 75 praporů a standart. Mezi nimi se neztratili ani mé dva prapory – 27. FJB a ostrostřelců z Kroměříže. Všechny prapory byly před slavnostní přehlídkou rovněž dekorovány pamětní stuhou k 50. výročí založení spolku Radeckého.

00

pamětní stuhy na prapory

Zajímavé bylo pozorovat, jak někteří praporečníci měli problém unést své prapory. Na některých praporech bylo už pověšeno tolik stuh, že unést vlastní těžký vyšívaný prapor byl už skutečně problém. Většinou jsou to už rovněž starší pánové a tak se nelze divit jejich značnému úsilí při prezentaci jejich praporu. Považují ale za velkou čest nést svůj prapor (oproti našemu zneučtění prezidentské standarty a mnohým nic neříkající čest na státní symboly!).

 

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza