Rakouská jezdecká standarta M1836

Rakouská jezdecká standarta M1836 byla zavedena pro všechny jezdecké kategorie v rakouském jezdectvu vyjma husarských pluků. Husaři jako jediná výjimka směli používat svoje historické vyšívané standarty pocházející většinou z období vlády Marie Teresie.

Standarta M1836 byla namalována na hedvábí nebo jemu podobnému materiálu na „jednom listu“. Tzn. že obraz orla na jedné straně mohl prosvítat na stranu druhou. To se dělo v případě žezla s mečem v jednom pařátu a jablkem ve druhém pařátu orla. Rozměr standarty byl 65 x 72 cm, délka žerdě se pohybovala okolo 320 – 350 cm, dole zakončena kovovou „botkou“ a nahoře zakončená špicí v klasickém tvaru lipového listu s rytinou císařského orla na jedné straně a iniciály panovníka na druhé straně. Vlastní orel se od předcházejícího modelu lišil v „zakulacených“ perech jak na křídlech, tak ocase orla. Na prsou nesl orel dynastický štítek Habsbursko-Lothrinský, okolo byla kolana (řetěz) Řádu zlatého rouna. V prostoru nezi ŘZR a prsním štítkem pak byl namalován Řád Marie Terezie na stuze, Řád sv. Štěpána, Leopoldův řád a Řád železné koruny, všechny na příslušné kolaně. Jelikož byla plocha standarty menší než pěchotní prapory, tak vzhled orla vycházel z malého rakouského znaku a proto tam chybí malé znaky korunních zemí Habsburské monarchie.

Originál této standarty je k vidění v Arzenalu – vojenském muzeu ve Vídni. Na jí je dobře vidět poškození standarty na protilehlé straně od žerdi. Tím trpěly veškeré standarty i pěchotní prapory, materiál nevydržel povětrnostní podmínky a trpěl vlivem větru a často i zacházením.

Replika standarty byla zhotovena zatím pro soukromé účely a snad v budoucnu bude vidět i při rekonstrukcích bitev z období let 1848-59-66.

 

OFF

Categories: Aktuálně.

Honza