Prapory RAF

Dne 10. července 2018 proběhly v Londýně za přítomnosti královské rodiny v čele s královnou Alžbětou II. oslavy 100. výročí založení královského letectva – RAF. Kromě přehlídky vojáků sloužících u královského letectva, vojenských hudeb (mj. i letečtí dudáci) a vlastní letecké přehlídky na závěr oslav byly k vidění i ceremoniální prapory leteckých perutí – squadron. Před Buckinghamským palácem královna Alžběta II. předala nový prapor své ceremoniální jednotce.

Ceremoniální prapory vybraných perutí byly rozestavěny s praporečníky okolo nastoupených jednotek.

Prapor perutě č.206, 72 a dalších

Prapor perutě č. 74, 34, 27 a dalších

Popis ceremoniálního praporu RAF:

Rozměr praporu je 120 x 80 cm. Na bleděmodrém hedvábí je uprostřed listu praporu vyšit znak perutě. Pokud má peruť udělen titul „Battle Honors“,  je kolem znaku perutě na stuze (emblazon) vyšit název významné bitvy nebo kampaně. Okraj praporu je ozdoben květinovými symboly jednotlivých zemí Velké Británie – růže (Británie), narcis (Wales), bodlák (Skotsko) a jetelový trojlístek (Irsko). Celý prapor je obrouben bílými třásněmi. Praporová žerď je zakončena zlatým orlem s rozepjatými křídly, pod kterým je uvázána ozdobná šňůra se dvěma třapci.

Ceremoniální prapor královny Alžběty II. pro letectvo má rozměr 100 x 100 cm. Na modrém hedvábí je v horním rohu u žerdě znak Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, v protilehlém dolním rohu je umístěn výsostný znak RAF používaný na letadlech. Uprostřed listu praporu pod královskou korunou jsou zlaté iniciály královny Alžběty II. Praporová žerď je zakončena zlatou královskou korunou, pod kterou je uvázána bílo-modrá ozdobná šňůra se dvěma třapci.

Defilé ceremoniálního praporu před královnou, velitelem RAF Stephenem Hillierem a princem Charlesem.

 

Categories: Aktuálně.

Honza


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *