Prapor 21. čs. pěšího pluku

Originální prapor byl čs. jednotce předán 30. června 1918 francouzským prezidentem Poincarém v Darney. Tento prapor byl darován Paříží a byl namalován na hedvábí podle návrhu malíře Františka Kupky. Pole praporu je bílo-červené, v rozích jsou umístěny čtyři zemské znaky – Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko, uprostřed je zlatá ozdobná iniciála ČS a označení pluku. Na modrém lemu praporu je namalována zlatá vlnovka a celek je pak rámován zlatými třásněmi. Obě strany praporu jsou stejné.

Slavnostní předání praporu v Darney

21. pluk používal prapor při bojích na francouzské frontě, po návratu do vlasti v lednu 1919 se pluk s praporem představil na Pražském hradě jako jedna z prvních jednotek nové čs. armády a poté se zapojil rovněž do osvobozování Těšínska a Slovenska.

Slavnostní nástup na Pražském hradě v lednu 1919

Vzhledem k bojovému používání praporu je v současné době originál značně poškozen. Z praporu jsou sedřeny všechny barvy zemských znaků a dalších malovaných prvků. Přesto jsou částečně viditelné a z toho jsem při malování repliky vycházel. Prapor je sešit ze dvou listů jako originál a rozměr praporu je 105 x 98 cm.

Originální roh praporu – slezský znak

Ten samý detail – replika

V roce 1926 dostal 21. pluk nový prapor stejného vzhledu.  Tento prapor byl již vyšívaný, aby ve službě déle vydržel. Vzhledem k technologii vyšívání jsou znaky mírně odlišné od malovaného praporu. Rovněž tak původní Kupkův návrh vypadal lehce jinak – hlavně u stínování okrasných volut znaků a centrálního motivu. Pravděpodobně z nedostatku času nebyl tento prapor namalován přesně podle Kupkova návrhu a stínování bylo takto provedeno až u malby praporu pro 24. pluk čs. vojska.

Jeden z původních Kupkových návrhu vzhledu praporu

Originál praporu měl na žerdi rovněž připojeny pamětní stuhy a rovněž tak byl opatřován u hlavice žerdě květinovou ozdobou (tradice ještě z doby R-U).

Snímek z Francie 1918

Malba praporu zabrala cca 2 měsíce i s přípravami. Toto je finální vzhled repliky praporu 21. pluku:

 

Categories: Aktuálně.

Honza


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *